600 745 734
  • Cennik węgiel workowany
  • Cennik ekogroszek workowany
  • Cennik pellet workowany

Imex Piechota

  • Główna
  • Węgiel workowany
  • Ekogroszek workowany
  • Pellet workowany
  • Cenniki
    • Cennik węgiel workowany
    • Cennik ekogroszek workowany
    • Cennik pellet workowany
  • Blog
  • Kontakt

Piec na pellet czy ekogroszek – co wybrać?

Piec na pellet czy ekogroszek – co wybrać?
piątek, 28 Grudzień 2018 / Opublikowano w: Ekogroszek, Ogrzewanie domu, Opał, Pellet

Piec na pellet czy ekogroszek – co wybrać?

Piec na pellet czy ekogroszek? Wybór stanie się prostszy, jeśli odpowiesz sobie na pytanie, na czym najbardziej Ci zależy. Czy istotne jest, by w kotłowni było czysto, czy jednak ważniejsze jest to, ile w sezonie zapłacisz za ogrzewanie domu? A może chcesz postawić na opał ekologiczny? To właśnie odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ostatecznie rozstrzygnąć, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku. Sprawdź, który piec lepiej pasuje do Twojego domu!

Zanim wybierzesz piec… sprawdź obowiązujące normy!

Używanie paliwa stałego to wciąż jeden z najtańszych i najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu. W Polsce wciąż w większości domów jednorodzinnych znajdują się przestarzałe kotły na węgiel, które zapewniają niską efektywność oraz wysoką emisję zanieczyszczeń. 1 października 2017 weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe.

Obecnie w domach można montować wyłącznie piece niskoemisyjne klasy 5, czyli tylko takie, które spełniają wymagania normy PN-EN 303-5:2015. Co to oznacza?

Kotły z ręcznym załadunkiem (czyli na ekogroszek) muszą być bardziej ekologiczne! Nie mogą emitować więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i 700 mg/m3 tlenku węgla.1 Z kolei kotły posiadające automatyczny podajnik nie mogą przekroczyć 40 mg/m3 cząstek stałych, 20 mg/m3 organicznych związków gazowych i 500 mg/m3 tlenku węgla*. Dzięki takim obostrzeniom nowoczesne kotły na ekogroszek emitują mniej pyłu i gazów!

Nowoczesne kotły na pellet zapewniają ekologiczne ogrzewanie domu. Większość dostępnych pieców spełnia już najwyższe wymagania emisyjno-energetyczne klasy 5. Niestety jeszcze nie wszystkie! Dokonując zakupu sprawdź certyfikat kotła oraz dowiedz się, czy spełnia wymagania normy. Tylko najwyższej klasy piece pozwalają na uzyskanie ciepła przy niskiej emisji zanieczyszczeń.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł do domu?

Jaki piec do domu wybrać? Od czego uzależnić swoją decyzję? Podpowiadamy!

 

Dbałość o środowisko

Troszczysz się o środowisko? Zależy Ci na tym, aby ogrzewanie domu było eko? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na instalację odnawialnego źródła energii, lepszym wyborem od kotła na ekogroszek będzie piec na pellet. Dlaczego?

Często mówi się, że zarówno ekogroszek, jak i pellet są bardziej ekologiczne niż klasyczny węgiel lub drewno. Dobry ekogroszek podczas spalania emituje mniej pyłów i gazów niż pozostałe opały, jednak wciąż przegrywa w starciu z pelletem. W końcu nie bez przyczyny ten materiał drzewny nazywany jest biomasą lub ekologicznym węglem. Przemawia za tym to, że pellet:

  • jest paliwem odnawialnym. Dobrej jakości pellet posiada certyfikat FSC świadczący, że drewno, z którego wykonano pellet, pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób i respektujących zasady ochrony przyrody;
  • powstaje w wyniku „recyklingu”. Pellet pochodzi z odpadów powstałych po obróbce drewna;
  • spalanie pelletu w wysoko jakościowym kotle emituje tyle samo dwutlenku węgla, ile zostało oczyszczone przez drzewo, z którego pochodził opał;
  • popiół, który powstaje w wyniku spalania świetnie nadaje się jako wysokowartościowy nawóz do roślin (tymczasem ekogroszek po wypaleniu należy odpowiednio przechowywać, a następnie zutylizować, ponieważ jest toksyczny).

 

Gdy liczy się stałe utrzymanie porządku…

… wybierz kocioł na pellet! Ekogroszek, jakby na niego nie patrzeć, zawsze będzie węglem. Oznacza to, że brudzi. Brudne są worki, w których się znajduje, on sam, a także kocioł i wszystko, co znajduje się dookoła. Spalaniu opału zawsze towarzyszy pył, którego nie unikniesz nawet, jeśli wybierzesz urządzenie wysokiej klasy. Dochodzi do tego także konieczność czyszczenia pieca.

 

Brudne ręce trzymające bryłki węgla, na białym tle.

Ekogroszek, choć jest paliwem bardziej ekologicznym od węgla, wciąż jednak brudzi i pyli. Nie jest “czystym” materiałem opałowym, dlatego nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego.

 

Pellet oznacza czystość – mamy do czynienia wyłącznie z suchym pyłem drzewnym, który wystarczy strzepnąć lub zetrzeć szmatką. Do tego znacznie łatwiej składować ten materiał. Pakowany jest zawsze w czyste worki, które można trzymać w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Warto też zwrócić uwagę na powstały po spaleniu popiół. W przypadku pelletu możemy wykorzystać go ponownie, jest bowiem cennym nawozem dla roślin. Dodatkową zaletą jest także zapach, który towarzyszy naturalnemu opałowi, przypominający woń opalanego drewna.

 

Zaaranżowanie kotłowni

Z czystością wiąże się także możliwość wykorzystania kotłowni… do innych celów! Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania słoików z zimowymi zapasami, rowerów lub mebli tarasowych? A może chcesz, by w pomieszczeniu znalazło się miejsce także na pralnię lub dodatkową lodówkę? Wykorzystaj do tego kotłownię, ale tylko wtedy, gdy korzystasz z pieca na pellet. Nie ma co ukrywać – ekogroszek nigdy nie będzie oznaczał czystości. Pellet, nawet podczas spalania nie brudzi, a unoszący się z kotła pył jest suchy i mało uciążliwy. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć powierzchnię mokrą ściereczką, by usunąć zabrudzenia. Kotłownia pelletowa może z powodzeniem pełnić także rolę spiżarni, pralni lub schowka.

 

Liczy się również umiejscowienie kotłowni

Korzystając z paliwa stałego, koniecznością jest wydzielenie osobnego miejsca na składowanie materiału oraz sam kocioł. Wybór pieca na pellet lub ekogroszek warto uzależnić właśnie od tego, gdzie znajduje się Twoja kotłownia. Dlaczego jest to ważne? Chodzi przede wszystkim o zachowanie czystości w domu oraz wygodę. Ekogroszek, jak każdy węgiel, brudzi, spalanie powoduje pylenie popiołu, który osadza się na wszystkim. Dlatego w sytuacji, gdy:

  • masz wydzielone bezpośrednio w domu miejsce na kocioł – lepszym i przede wszystkim czystszym rozwiązaniem będzie piec na pellet;
  • kotłownia znajduje się poza domem, np. przy garażu – bez przeszkód możesz postawić zarówno na piec na ekogroszek, jak i na pellet.

 

Gdy koszt ogrzewania jest priorytetem

Mężczyzna w niebieskiej koszuli, niosący na ramieniu opał w postaci workowanego pelletu. Obok znajduje się sterta pelletu oraz skład drewna.

Tańsze ogrzewanie domu oznacza korzystanie z ekogroszku. Pellet jest mniej kalorycznym materiałem, co oznacza, że trzeba spalić go więcej w stosunku do ekogroszku.

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego – to dla Ciebie najważniejsze? W takim razie postaw na piec na ekogroszek! Kotłownia węglowa jest tańsza w utrzymaniu, głównie z uwagi na kaloryczność ekogroszku. Standardowy opał tego rodzaju ma kaloryczność na poziomie 23-26 GJ/tonę, zaś pellet 18-20 GJ/tonę. To znaczna różnica.

Tańsze ogrzewanie domu oznacza korzystanie z ekogroszku. Pellet jest mniej kalorycznym materiałem, co oznacza, że trzeba spalić go więcej w stosunku do ekogroszku.Co oznacza? Do ocieplenia takiej samej powierzchni domu musisz użyć więcej pelletu niż ekogroszku. Przyjmuje się nawet, że na 1 tonę ekogroszku przypada nawet 1,3 tony biomasy. Jeśli masz duży dom, gorszą izolację cieplną lub po prostu chcesz oszczędzać – znacznie ekonomiczniej wyjdzie opalanie domu ekogroszkiem.

 

Piec na pellet czy ekogroszek – parametry i najważniejsze wyposażenie?

Kocioł na pellet

Dobrej jakości kocioł na pellet powinien zapewniać wygodne i automatyczne ogrzewanie. Im nowszy i wyższej klasy piec, tym mniejsze zużycie paliwa. Warto zainwestować w model posiadający „technologię spalania w dół”. Dzięki niej gaz, który uwalniany jest przy spalaniu pelletu, zostaje zassany do komory spalania. Tam następuje jego zapłon i całkowite spalenie – dzięki temu opał jest wykorzystywany w 100%.

Piec na pellet powinien być wyposażony w zasobnik. Od jego pojemności zależy to, jak długo trwać będzie bezobsługowa praca kotła. Dobrze, gdy ma automatyczną zapalarkę, dzięki której nie trzeba pamiętać o nastawianiu pieca – wszystko dzieje się bez Twojego udziału. To właśnie zapalarka pozwala automatycznie rozpalić płomień potrzebny do ogrzewania w domu. Dzięki temu pellet spalany jest tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujesz.

 

Widok na czerowno-czarny, nowy piec na pellet, znajdujący się w dość nowoczesnej kotłowni. Obok kotła umieszczone są dwa suche worki z ekologicznym pelletem w środku.

Kocioł na pellet, w przeciwieństwie do modelu na ekogroszek, nie wymaga częstego czyszczenia komory spalania. Uznaje się go również za prostszy w obsłudze.

 

Szybkość spalania pelletu jest regulowana za pomocą specjalnego nadmuchu. Wysokiej jakości piec na pellet powinien być wyposażony w system kontroli spalania oraz system automatycznego czyszczenia. Kocioł samoczyszczący nie tylko zapewnia niskie zużycie pelletu, ale także pomaga utrzymać porządek w kotłowni. Oszczędza opał i Twój czas potrzebny do ręcznego czyszczenia kotła.

 

Kocioł na ekogroszek

Modele przeznaczone do ekogroszku mają nieco inną budowę niż te przeznaczone do pelletu. Działają nieprzerwanie, więc wymagają podajnika, z którego stale dozowane jest paliwo. Różnią się też tym, że w ich wypadku spalanie następuje od góry. Zapewnia to efektywniejsze ocieplanie, a także dopalanie resztek gazów. Piec na ekogroszek przystosowany jest do paliw stałych, a jego obsługa jest prostsza niż modeli stworzonych do spalania węgla.

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są piece wyposażone w automatyczny sterownik. Ułatwia to pracę z kotłem – nie trzeba stale czuwać nad jego rozpalaniem i sterowaniem. W przypadku palników masz do wyboru różne opcje – jeśli potrzebujesz piec wyłącznie na ekogroszek, to powinien on mieć klasyczny palnik typu retorta.

 

Moc kotłów

W przypadku obu kotłów istotny jest optymalny dobór mocy. Siłą rzeczy urządzenia o większej mocy generują więcej kosztów. Tymczasem nie zawsze są one uzasadnione. Zwłaszcza w przypadku pieców na ekogroszek niewłaściwie dopasowana moc może oznaczać zwiększone zużycie opału.

Przyjmuje się do domów jednorodzinnych o powierzchni do 200 m2, optymalnym rozwiązaniem są modele, których moc nie przekracza 25 kW.

 

Ile kosztuje piec na pellet, a ile na ekogroszek?

Skoro już mówimy o tanim ogrzewaniu domu – ile kosztują piece na pellet i ekogroszek? Konstrukcja instalacji grzewczych jest praktycznie taka sama w przypadku obu rodzajów, różnicą jest jedynie sam piec, który powinien być przystosowany do spalania konkretnego opału.
Są jednak osoby, które decydują się na wybór kotła uniwersalnego, czyli takiego, który przeznaczony jest do ekogroszku i ma możliwość spalania pelletu.

Koszt pieca na ekogroszek plasuje się pomiędzy 6000 a 8000 zł. Za kocioł na pellet także musimy zapłacić niemało. Klasyczne modele kosztują minimum 6000 zł, zaś piece z dłuższymi podajnikami to wydatek rzędu 10 000 zł.

 

Wybór pieca powinien być uzależniony od tego, jakim paliwem chcemy ogrzewać dom. Co w takim razie wybrać? Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie czystość lub ekologia – zdecydowanie najlepszy okaże się piec na pellet. W przypadku, gdy ważniejszy jest niski koszt ogrzewania domu, znacznie trafniejszym wyborem będzie kocioł na ekogroszek.

Pozdrawiamy,

Imex Piechota

 

*  Źródło: http://www.pie.pl/materialy/_upload/TOPTEN/Rozp_KE_2015_1189_kotly_na_paliwa_stale.pdf

Tagi: dobry ekogroszek, dobry pellet, ekogroszek, jaki piec do domu, kocioł na ekogroszek, kocioł na pellet, najtańsze ogrzewanie domu, najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego, pellet, piec na ekogroszek, piec na pelet, piec na pellet czy ekogroszek, tanie ogrzewanie, tanie ogrzewanie domu

Podobne wpisy

Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać: pellet, węgiel czy ekogroszek?
Jak ustawić piec na ekogroszek?
Pellet czy ekogroszek – co wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?
Pellet czy ekogroszek – co wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kategorie

  • Ekogroszek
  • Ogrzewanie domu
  • Opał
  • Pellet
  • Węgiel

Ostatnie posty

  • Jak sprawdzić kaloryczność węgla?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Drewno czy pellet – czym palić w kominku?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać: pellet, węgiel czy ekogroszek?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Jak ustawić piec na ekogroszek?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

    Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...

Archiwum

  • Marzec 2019
  • Luty 2019
  • Styczeń 2019
  • Grudzień 2018
  • Listopad 2018

Imex Piechota

Rodzinna firma działająca w branży węglowej, która obecna jest na polskim rynku od ponad 30 lat.

Dostarczamy wysokogatunkowy węgiel, ekogroszek oraz pellet o niskiej zawartości siarki i wysokiej kaloryczności.

Produkty Imex Piechota pochodzą wyłącznie z polskich kopalni.

Działamy na terenie całej Polski – zapewniając dowóz nawet najmniejszego zamówienia.

Oferta

  • Węgiel workowany
  • Ekogroszek workowany
  • Pellet workowany

Kontakt

IMEX PIECHOTA

600 745 734
77 474 60 60
77 474 58 55
opalworkowany@gmail.com
ul. Mehla 32
45-771 Opole

Copyright © 2018 – opalworkowany.pl – realizacja: echomarketing.pl | Polityka prywatności

DO GÓRY
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności