600 745 734
  • Cennik węgiel workowany
  • Cennik ekogroszek workowany
  • Cennik pellet workowany

Imex Piechota

  • Główna
  • Węgiel workowany
  • Ekogroszek workowany
  • Pellet workowany
  • Cenniki
    • Cennik węgiel workowany
    • Cennik ekogroszek workowany
    • Cennik pellet workowany
  • Blog
  • Kontakt

Drewno czy pellet – czym palić w kominku?

poniedziałek, 04 Marzec 2019 / Opublikowano w: Ogrzewanie domu, Opał, Pellet

Drewno czy pellet – czym palić w kominku?

Kominek, który ogrzewa dom (częściowo lub w całości), a jednocześnie może pełnić funkcję dekoracyjną? Tak, to możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w odpowiedni opał. Poznaj bliżej dwa paliwa: drewno i pellet. Porównujemy je pod kątem pochodzenia, wydajności, sposobu przechowywania, szkodliwości dla środowiska oraz ceny. Które z nich jest lepsze? Podpowiemy Ci, czym warto palić w kominku!

 

Opał do kominka – pellet vs drewno

Pochodzenie

Zarówno drewno, jak i pellet są pochodzenia naturalnego. Drewno kominkowe dostępne jest w formie szczap lub klocków. Nie każdy gatunek drewna nadaje się na opał do kominka. Warto postawić na starannie wyselekcjonowany materiał, pochodzący z drzew liściastych. Chcesz kupić drewno opałowe? Wybierz to sprowadzane ze składów drzewnych lub zakup je bezpośrednio od Lasów Państwowych.

Pellet jest właściwie materiałem odpadowym. Powstaje z wysuszonych trocin drewna iglastego pochodzących z obróbki drewna w stolarniach lub tartakach. Prasowany pod bardzo wysokim ciśnieniem staje się granulatem. Wysokiej klasy pellet do kominka nie zawiera żadnych substancji klejących i jest paliwem całkowicie ekologicznym. Przed zakupem pelletu sprawdź, skąd pochodziło drewno. Wybierz wyłącznie ten opał, który wywodzi się z lasów respektujących zasady ochrony przyrody – zwróć uwagę, czy pellet posiada certyfikaty FSC oraz ENPLUS A1, które oznaczają w pełni naturalne paliwo znanego pochodzenia.

Wydajność

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie każde drewno nadaje się do spalania w domowych kominkach. Nie wybieraj drzewa iglastego, zwłaszcza takiego, które zawiera dużo żywicy. Powoduje kopcenie, a co za tym idzie trudne do usunięcia zanieczyszczenia i w konsekwencji szybsze zużycie pieca. Drewno iglaste jest również mniej wydajne – wytwarza mało ciepła podczas spalania.

W takim razie, jakim drewnem powinieneś palić w kominku? Najlepiej tym pochodzącym z drzew liściastych. Wydajne i kaloryczne drewno kominkowe powinno być ciężkie, gęste i zbite. Aby uzyskać najlepsze parametry grzania, postaw na:

  • grab,
  • brzozę,
  • buk,
  • dąb,
  • jesion,

Przyjmuje się, że podane powyżej gatunki drewna mają kaloryczność na poziomie od 3 do 4,5 kWh z 1 kg opału.

W przypadku pelletu za wydajny opał uznaje się ten, którego kaloryczność wynosi powyżej 19 Mj/kg. Mimo że pellet ma mniejszą wartość opałową niż np. ekogroszek – jest niezwykle ekonomiczny. Co więcej, pomimo swojej małej objętości, pellet ma nawet trzy razy większą gęstość niż drewno. Oznacza to, że musisz zużyć go mniej, by tak samo wydajnie ogrzać pomieszczenie.

Wilgotność

Wilgotność drewna i pelletu do kominka ma duży wpływ na wydajność tych opałów. W przypadku pierwszego z nich największe znaczenie ma tzw. sezonowanie drewna. To proces „leżakowania” drewna w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu, podczas którego w naturalny sposób redukuje się poziom zawartej w nim wilgoci. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas.

  • 2 – 3 lata – tyle czasu powinno sezonować drewno, aby było jak najbardziej kaloryczne i wytwarzało najwięcej ciepła podczas spalania. Wilgotność takiego opału szacuje się między 12% a 20%.
  • 1 rok – drewno sezonowane przez taki okres może zawierać nawet do 25% wilgotności, co przekłada się na mniejszą, ale wciąż optymalną efektywność spalania.
  • Kilka miesięcy – jeśli drewno jest sezonowane bardzo krótko, musisz liczyć się z tym, że podczas spalania będzie wytwarzało więcej dymu i nie zapewni dużo ciepła. Jego wilgotność może wynosić nawet 35%.
  • Drewno niesezonowane – ma duży poziom wilgotności sięgający od 35% do nawet 70%! Nie będzie wydajnym paliwem, ponieważ podczas spalania większość wytworzonej energii zostanie zużyta na odparowanie wody.

Wysokiej klasy pellet powinien być suchy, czyli mieć wilgotność na poziomie 5 – 8%. Jeżeli opał do kominka ma większą wilgotność (sięgającą nawet 12 – 15%) rozpada się na kawałki, powodując mniej efektywne grzanie.

Pamiętaj o tym, że stosowanie mokrego drewna i pelletu o dużej zawartości wody, może skutkować rdzewieniem metalowych elementów kominka, co w efekcie skróci jego żywotność.

Sposób składowania opałów

Najważniejsze jest, by zarówno drewno, jak i pellet składować w suchych warunkach.

Wydzielona strefa przy domu jednorodzinnym do przechowywania drewna opałowego do kominka.

Drewno do kominka wymaga suchych warunków do przechowywania. Nie może zalegać w wodzie, aby nie spleśniało.

Szczapy drewna (najczęściej sprzedawane luzem lub w siatkach) najlepiej przechowywać w specjalnie wybudowanej drewutni, pod wiatą lub w garażu. Polana powinny być luźno ułożone i mieć wolną przestrzeń do wentylacji. Drewno nie powinno nasiąkać wodą – jedynie osuszone sprawdzi się jako wydajny opał.

Dużo łatwiejsze jest przechowywanie pelletu. Wystarczy, że umieścisz go w przydomowej kotłowni, spiżarni lub garażu. Worki, w które jest pakowany, są czyste, nie przepuszczają wilgoci i nie brudzą. Tak samo jak drewno do kominka, pellet również nie może zawilgotnieć – zachowa swoje właściwości tylko wtedy, gdy pozostanie suchy.

Wpływ na środowisko

Palenie w kominku zarówno pelletem, jak i drewnem jest ekologiczne. Oba paliwa podczas spalania wydzielają znacznie mniej szkodliwych substancji chemicznych niż węgiel. Jest jednak jeden warunek: opał do kominka musi być wysokiej jakości. Co to znaczy?

Drzewo nie powinno mieć dużo kory, która pali się gorzej od samego drewna, a dodatkowo jest dość zanieczyszczona. Zatem im mniej kory, tym lepszy opał.

W przypadku pelletu sprawdź zawartość popiołu. Tutaj także obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej. Dodatkową zaletą pelletu jest to, że popiół, który powstaje w wyniku spalania można ponownie wykorzystać jako naturalny nawóz.

Ważne! Materiały opałowe pochodzące z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób uznawane są za odnawialne źródło energii.

Koszt opałów

Ceny drewna opałowego do kominka różnią się w zależności od gatunku drzewa.

Najdroższy jest grab (który ma również najlepsze parametry spalania), a jego cena wynosi średnio 250 – 300 zł/m3*.

Za buk, jesion oraz dąb zapłacisz ok. 200 zł/m3.

Znacznie mniej kosztuje drewno pochodzące z drzew iglastych. Tutaj cena wynosi jedynie ok. 140 zł/m3. Pamiętaj jednak o tym, że takie drewno niezbyt dobrze sprawdza się w kominku, jest mało efektywne, a jego spalanie (z uwagi na żywicę) nie jest aż tak ekologiczne jak palenie drewnem liściastym.

Pellet jest mniej konkurencyjny cenowo niż drewno. Tona wysokiej klasy opału kosztuje ok. 1000 zł. To znacznie więcej niż za 1 m3 drewna. Pellet najczęściej można kupić w 15-kilogramowych opakowaniach, co znacznie ułatwia jego przenoszenie i przechowywanie.

Różowa świnka skarbonka, siedząca na rozsypanym pellecie.

Porównując ceny pelletu i drewna do kominka, można dojść do wniosku, że ten pierwszy jest znacznie droższy. Jednak biorąc pod uwagę wydajność oraz koszt transportu, różnica w cenie nie jest już tak oczywista.

Choć zakup pelletu na pierwszy rzut oka może wydać Ci się droższy – to złudne wrażenie. Do kosztów obu opałów musisz doliczyć cenę transportu. Dodatkowo pellet jest wydajniejszym paliwem niż drzewo – potrzeba go mniej, by uzyskać identyczną temperaturę w pomieszczeniu. Może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku lepiej wyjdzie sprowadzenie pelletu niż zakup pozornie tańszego drewna.

* Przyjmuje się, że 1 m3 drewna (tzw. kubik) to ok. 605 kg. Jednak waga zależna jest od gatunku i wilgotności drewna. Przy 15% zawartości wody kubik brzozy waży 650 kg, buku – 730 kg, grabu – 830 kg, dębu – 710 kg, jodły – 450 kg, olchy – 530 kg, a sosny – 550 kg.

Podsumowując – czym palić w kominku?

  • Jesteś tradycjonalistą? Postaw na szczapy drewna – będą pięknie wyglądać podczas palenia się. To wciąż najpopularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy sporadycznie korzystają z kominka.
  • Cenisz sobie nowoczesne rozwiązania? W takim razie wybierz pellet. Coraz popularniejsze stają się kominki z płaszczem wodnym czy kozy na pellet. Są ciekawą alternatywą dla klasycznych kominków. Ich zaletą jest wygoda użytkowania (wystarczy zasypać zbiornik i gotowe). W przypadku niektórych modeli kominek może pracować nawet 2 doby na jednym załadunku.
  • Masz już w domu kominek? Zapewne do tej pory paliłeś drewnem. W końcu to tani opał do kominka, dlatego jest niezwykle popularny. Jednak nie musisz ograniczać się tylko do niego. Palenie pelletem w kominku klasycznym jest możliwe. Wystarczy, że dokupisz specjalny koszyk na to paliwo. Umieszczasz go bezpośrednio w komorze spalania i dzięki temu masz możliwość opalania i drewnem, i pelletem.
  • Palisz pelletem w piecu c.o.? Jeśli tak, postaw na pellet. Nie ma potrzeby, byś inwestował w kolejny opał do kominka.
  • Jeśli szukasz ekologicznego materiału, możesz wybrać zarówno drewno liściaste do kominka, jak i pellet. Oba opały są przyjazne dla środowiska.
  • Zależy Ci na dużej wydajności opału do kominka? Pellet będzie w sam raz dla Ciebie. Uzyskuje większe ciepło spalania, przy mniejszej ilości zużytego materiału.
  • Nie masz odpowiednich warunków do przechowywania szczap drewna? W takim razie postaw na pellet. Wygodne, odporne na wilgoć worki znacznie łatwiej przechować niż metry drewna wymagającego sezonowania.

Pozdrawiamy,

Imex Piechota

Tagi: czym palić w kominku, drewno do kominka, drewno opałowe do kominka, kominek na pellet, kominek na pellet z płaszczem wodnym, kozy na pellet, ogrzewanie peletem, opał do kominka, palenie pelletem w kominku, pellet do kominka, piecyk na pellet, tani opał do kominka

Podobne wpisy

Jak sprawdzić kaloryczność węgla?
Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać: pellet, węgiel czy ekogroszek?
Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?
Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Kategorie

  • Ekogroszek
  • Ogrzewanie domu
  • Opał
  • Pellet
  • Węgiel

Ostatnie posty

  • Jak sprawdzić kaloryczność węgla?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać: pellet, węgiel czy ekogroszek?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Jak ustawić piec na ekogroszek?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

    Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

    Ekologiczne ogrzewanie za niższą cenę – czy to ...
  • Piec na pellet czy ekogroszek – co wybrać?

    Piec na pellet czy ekogroszek – co wybrać?

    Dobry ekogroszek lub pellet w połączeniu z wyda...

Archiwum

  • Marzec 2019
  • Luty 2019
  • Styczeń 2019
  • Grudzień 2018
  • Listopad 2018

Imex Piechota

Rodzinna firma działająca w branży węglowej, która obecna jest na polskim rynku od ponad 30 lat.

Dostarczamy wysokogatunkowy węgiel, ekogroszek oraz pellet o niskiej zawartości siarki i wysokiej kaloryczności.

Produkty Imex Piechota pochodzą wyłącznie z polskich kopalni.

Działamy na terenie całej Polski – zapewniając dowóz nawet najmniejszego zamówienia.

Oferta

  • Węgiel workowany
  • Ekogroszek workowany
  • Pellet workowany

Kontakt

IMEX PIECHOTA

600 745 734
77 474 60 60
77 474 58 55
opalworkowany@gmail.com
ul. Mehla 32
45-771 Opole

Copyright © 2018 – opalworkowany.pl – realizacja: echomarketing.pl | Polityka prywatności

DO GÓRY
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności