Dbamy o ekologię, walczymy ze smogiem i często zadajemy sobie pytanie – czym najlepiej ogrzewać dom? Z różnych względów nie zawsze chcemy lub możemy opalać budynek węglem lub ekogroszkiem. Jednak bez obaw, jest rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było stosowane głównie przez mieszkańców Skandynawii. Mowa tutaj o pellecie, wydajnej biomasie, która jeszcze nie jest tak popularna w Polsce, co na zachodzie.
Ogrzewanie pelletem to bardzo ekonomiczne, ale również i ekologiczne rozwiązanie! Przedstawiamy 3 główne zalety ogrzewania domu pelletem.
Czym dokładnie jest pellet?
Zanim przejdziemy do omówienia zalet pelletu, warto dobrze zrozumieć skąd pochodzi ten materiał. Pellet to produkt całkowicie naturalny, przypominający wyglądem granulat. Powstaje w wyniku sprasowania odpadów pochodzących z obróbki drewna. Oznacza to, że głównie pochodzi z trocin z tartaków czy stolarni. Często nazywany jest również biomasą lub biopaliwem.
Pellet znakomicie nadaje się do ogrzewania domów jednorodzinnych i innych budynków mieszkalnych, a także zakładów produkcyjnych. Świetnie sprawdza się jako zamiennik dla koksu, węgla, miału węglowego, a nawet gazu i oleju. Warto wiedzieć, że wysokiej klasy pellet nie może zawierać żadnych substancji klejących ani innych związków chemicznych. Tylko wtedy, gdy będzie miał wyłącznie naturalny skład będzie w pełni ekologiczny i wydajny.
Zaleta #1: Ekologiczny materiał opałowy
Pellet to jedno z najbardziej ekologicznych paliw, o ile postawimy na materiał o bardzo wysokiej jakości. Jak już wiadomo, ten opał wytwarza się z odpadów powstałych po obróbce drewna. Już w tym momencie widoczny jest ekologiczny charakter pelletu. Można wręcz uznać, że tworzony jest w ramach recyclingu. Co więcej, powstający w wyniku spalania popiół jest bogaty w minerały. Co to oznacza? Pelletowy popiół można wykorzystać np. jako nawóz dla roślin w domu czy ogrodzie.

Kolejną zaletą ogrzewania pelletem jest to, że podczas spalania nie emituje on żadnych nieprzyjemnych zapachów i nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji. Dodatkowo ogrzewając pelletem dom nie zwiększamy emisji dwutlenku węgla do atmosfery – materiał wydziela bardzo śladowe ilości CO².
Zaleta #2: Komfort użytkowania
Jeśli do tej pory ogrzewałeś dom węglem – z pewnością docenisz wygodę użytkowania pelletu. Przede wszystkim magazynowanie tego paliwa jest czyste i bardzo proste. Pellet sprzedawany jest w szczelnych, suchych workach lub dostarczany luzem. W obu przypadkach, by zapewnić mu najwyższą jakość składowania należy przechowywać go w szczelnych silosach.
Pellet jest zdecydowanie „czystszym” materiałem niż węgiel, co dla wielu osób jest głównym argumentem przemawiającym za biomasą. Nie dość, że znacznie łatwiej jest go przechowywać, to dodatkowo w procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Oznacza to, że kotła na pellet nie trzeba często czyścić – to bardzo wygodne, zwłaszcza w porównaniu z klasycznym węglem. W zależności od wielkości pieca na pellet, spalany popiół można wybierać z podajnika rzadziej niż raz na tydzień.

W przypadku ogrzewania pelletem liczy się także jakość używanego pieca. Im lepszej klasy urządzenie, tym większa wydajność pelletu. Najlepszym rozwiązaniem są kotły z palnikami, które automatycznie przeprowadzają proces rozpalania, stabilizacji oraz wygaszania ognia. Wystarczy jeden przycisk, by w domu stało się cieplej.
Zaleta #3: Niska cena
Pellet to materiał, który pochodzi z trocin – czyli odpadów po obróbce drewna. Często „wybiera” się go z lokalnych tartaków czy stolarni. Warto tutaj wspomnieć, że Polska jest jednym z większych producentów pelletu. Materiał ten jest więc w naszym kraju opałem lokalnym, co także wpływa na jego koszt. Do ceny nie jest doliczana kwota za sprowadzenie produktu czy przepakowanie. To właśnie sprawia, że ogrzewanie pelletem jest dużo tańsze niż innymi paliwami.
Ceny ogrzewania pelletem mogą być różne, wszystko zależy od jakości opału. Wysokiej klasy biomasa ma większą efektywność spalania i zapewnia długotrwałe oraz bezawaryjne funkcjonowanie pieca. Dostępne są:
- Pellet klasy I – najwyższej klasy pellet, który powstaje z drewna niepoddanego obróbce chemicznej. Posiada najlepsze parametry, w tym niski współczynnik wilgoci oraz granulację na poziomie od 5 do 7 mm. Wybierając tej klasy pellet zapłacimy więcej za worek, ale będzie on mieć wyższą wartość opałową.
- Pellet klasy II – czyli biomasa najczęściej produkowana z kory lub odpadów drzewnych. Jej wartość opałowa może być nieco gorsza niż pelletu I klasy, jednak idzie za tym również niższa cena.
- Pellet klasy B – to najniższej klasy pellet o słabszej wartości opałowej. W wyniku jego spalania powstaje więcej odrzutu, a sam materiał nie ma jasno określonej granulacji. Jest to jednak najtańsze paliwo tego typu.
Ogrzewanie pelletem to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Cena za tonę jest uzależniona przede wszystkim od klasy opału. Najtańsza oczywiście będzie klasa B. Warto pamiętać o tym, że tylko najlepszy pellet gwarantuje wysoką wartość opałową i zapewnia bezpieczne użytkowanie kotła.
Gdy zbliżają się chłodniejsze dni lub przychodzi do wyboru pieca grzewczego, wiele osób zadaje sobie pytanie – czym najlepiej ogrzewać dom? Mamy odpowiedź: pelletem. To opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć, jeśli szukasz ekologicznego, taniego i wygodnego w użytkowaniu materiału.
Pozdrawiamy,